Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A világ borpárlatai - Cognac, Armagnac, brandy

A világ borpárlatai - Cognac, Armagnac, brandy

Közös jellemzőjük, hogy mindegyik bizonyos - általában helyi - szőlőfajták borának lepárlásával és a párlat hordós érlelésével készül. Ugyanakkor ahány ország, annyi szokás...

A borpárlatok világa: az ízek alkímiája

 

A borpárlatok, vagyis a szőlőből készült finom párlatok és brandy-k, évszázadok óta szolgáltatják az ínyenceknek a szőlő lelkét. Ezek az italok nem csupán az alkohol erejét hordozzák, hanem a terroir egyedi jegyét, a szőlőfajta komplexitását a mesteri lepárlás technikáit és az érlelés századokra visszanyúló tapasztalatait.

 

Szőlőfajták és technológiai folyamat


A borpárlatok alapanyaga kiváló minőségű szőlő, amelyet specifikusan párlási célokra termesztettek. A legelterjedtebb fajták közé tartozik az Ugni Blanc (Cognac-ban kötelező), a Folle Blanche, és a Colombard, de használnak Muscat Ottonel-t is (pl. a Metaxa esetében). A szőlőt kézzel szedik, majd az erjesztés után – amelyet szigorú hőmérséklet-ellenőrzés mellett végeznek – a cefrét lepárolják. A lepárlás során a cél a magas alkoholtartalmú, aromatikus, testes, értékes anyagokban a leggazdagabb középpárlat kinyerése, miközben az elő- és utópárlatokat leválasztják.

 

A legismertebb borpárlat a Cognac

 

Lepárlási technikák és régiók


A hagyományos kettős lepárlás jellemzi a Cognac-ot: az első főzés 30-35 V/V%-os párlatot eredményez, míg a második 70-72 V/V%-osat. Ezzel szemben az Armagnac régióban az egyszeri folyamatos lepárlás a jellemző, amely gazdagabb, de kissé durvább ízprofillal ruházza fel a párlatot. A brandy a dél-franciaországi Languedoc borvidékről származik, mely a világ egyik legrégebbi és legnagyobb borászati területe, és ahol az italok (borok, párlatok, likőrök) tölgyfahordós érlelése évszázados hagyományokat ölel fel. Magyarországon az utóbbi időkig alacsony minőségű borpárlatok készültek, de kis mennyiségben ma már elérhetők nemzetközi mércével mérve is kiemelkedő tételek pl. Tokajból.

 

Brandy, Cognac, Armagnac: Hol a különbség?


Minden Cognac és Armagnac brandy, de fordítva nem igaz. A Cognac kizárólag a franciaországi Cognac régióból származhat, Ugni Blanc dominanciával és minimum 2 év hordóérleléssel. Az Armagnac Gascogne városa közelében készül, folyamatos lepárlással, ami intenzívebb gyümölcsjegyeket, de markánsabb habitust kölcsönöz az italnak. A brandy általánosabb kategória, amelybe beletartozik a spanyol Brandy de Jerez, a Metaxa, az örmény Ararat vagy a dél-afrikai borpárlatok.

A borpárlatok királya a Cognac

 

Szervírozás: hőmérséklet és pohárválaszték


A brandy-t tulipánalakú kehelypohárban szervírozzuk, hogy összpontosítsuk az aromákat. Ideális hőmérséklet 16-20°C között mozog, a testesebb párlatok (pl. XO Cognac) esetében akár szobahőmérsékleten is. Fiatalabb brandy-ket 12-16°C-on érdemes kínálni, míg a hosszú érlelésűeket szobahőmérsékleten, felgőzölt pohárban melegítve. A palackot függőlegesen tartva nyissuk meg, és az első korty előtt hagyjuk a bort 5-10 percig szellőzni.

 

Kincsek a világ pincéiből


A legértékesebb borpárlatok közé tartozik a Hennessy Beaute du Siecle (2 millió euró), a Rémy Martin Louis XIII (több évtizedes hordóérlelés), valamint a Janneau Armagnac XO. Magyarországon kiemelkedő minőséget pl. a Godet konyakjai képviselnek.

 

Törkölypálinka és calvados: miben különböznek a brandytől?


A törkölypálinka a szőlőprésmaradványokból (törköly) készül, míg a borpárlatok a erjedésben lévő must vagy újbor lepárlásával. A törkölypálinka ízvilága egysíkúbb, olykor kissé karcos, gyakran füstös vagy földes jegyekkel. A Calvados ugyan a borpárlatok közé tartozik, ám almabor lepárlásával és érlelésével készül Normandiában, ahol eredetvédettséget élvez.

 

Kevésbé ismert borpárlat az Armagnac

 

Összegzés


A borpárlatok a borászati és párlási szaktudás, valamint a hagyományok és a kifinomult hordós érlelés csúcsát testesítik meg. A szőlőfajta, a lepárlási módszer és az érlelés időtartama egyaránt meghatározó az ízvilág szabályozásában. Legyen szó egy dél-franciaországi Armagnac-ról vagy egy spanyol brandy-ről, ezek az italok a mediterrán napfényt és az emberi kézügyességet mutatják a poharunkban.

 

Néhány szó az Ararat Brandy-ről


Az Ararat érlelt borpárlat Örményország büszkesége, amely az Ararat-völgyben, a Yerevan Brandy Company készít. Ennek a brandy-nek az alapanyaga a régió egyedi szőlőfajtáiból, mint a Voskehat, Garan Dmak és Rkatsitely készült alapbor. A lepárlás után a párlatokat kaukázusi tölgyből készült hordókban érlelik, amelyek sűrű rostszerkezete minimálisra csökkenti az "angyalok jussát", az az alkohol elpárogását, így eredményezve gazdagabb ízvilágot.

Az Ararat brandyk közül kiemelkedik a 20 éves Nairi, amely intenzív borostyánszínű, komplex aromákkal és fűszeres ízvilággal rendelkezik. A bazsalikomos és cédrusos jegyek harmonikusan keverednek a fahéj és szegfűszeg aromáival, hosszú, lassan múló utóízzel. Ideálisan 18-20°C-on fogyasztják, akár jégre töltve is. Ez az ital nem csupán Örményország kincse, hanem a világ egyik legkifinomultabb brandyje.

Kapcsolódó tartalmak