Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Habzóbor kisokos - Champagne, Crémant, Cava, Frizzante, Prosecco, Spumante és barátaik

Habzóbor kisokos - Champagne, Crémant, Cava, Frizzante, Prosecco, Spumante és barátaik
Ma már számtalan buborékos, szőlő alapú ital található meg a borboltok polcain, nem is csoda, hogy a laikus vásárló kicsit elveszettnek érzi magát közöttük. Összeszedtük pár mondatban a legfontosabb tulajdonságokat, melyek megkönnyíthetik a választást a habzóborok között

A gyöngyözőbor, frizzante, spumante tulajdonképpen a pezsgő egyszerűbb változatai, melyek esetében a fantázianevek használata is engedélyezett (pl: Juhsecco). Ezek általában könnyű, illatos, szomjoltó italok, minden társaságban népszerűek, hiszen nem mások, mint friss, tiszta ízű, gyümölcsös borok több-kevesebb szénsavval dúsítva, pl a muskotályos édes habzó Moscato d' Asti (Piemont) vagy a magyar borászoknál is népszerű, általában olcsóbb buborékos italok.

a Merotto csúcs habzóbora (Prosecco DOCG)

Tankpezsgő (Méthode Charmat vagy Martinotti): a leggyakoribb pezsgő. Nevét a gyártásához használt nagyméretű, nyomásálló acéltartályokról kapta. Ezekbe kész bor, cukor és borélesztő keveréke erjed. A lezárt tartályokból az erjedés során keletkező szén-dioxid nem tud távozni, így szénsavként elegyedik a borral. A legismertebb és talán legnépszerűbb termék ebből a kategóriából a  Prosecco nevű habzóbor.

Méthode Transvasée (nincs magyar neve). Az alapbor-cukor-élesztő keveréke nem tartályban, hanem 1,5 l-es palackokban erjed. A buborékok kicsik lesznek, finom gyöngyözés alakul ki, lágyan szállnak fel a pohárban, és nem is illannak el olyan hamar, mint pl egy proseccoból. Az erjedés után a pezsgőt tovább érlelik a visszamardt seprővel együtt, hogy íze harmonikusabb legyen, majd szűrik és a végleges, 0,75 l-es palackokba töltik. Kiváló ár-érték arány jellemzi, ilyen pl Magyarországon a Hungária márka.

 

Palackos erjesztésű pezsgő (Tradicionális peszgő vagy Méthode Classique vagy Méthode Champenoise) a pezsgők csúcskategóriája. Valódi kézműves termék, ami évszázados hagyományokat őriz. A legfontosabb tény, hogy ugyanabban a palackban erjed és érlelődik, mint amelyikben végül az asztalunkra kerül. Hosszú éveket tölt az érlelőpincében, ezalatt különleges, kifinomult - szakmai szóval autolízises - aromák fejlődnek ki benne. Különlegesen finom a szénsavtartalma, mely igen apró buborékokat ad, sőt a kortyot már-már krémesnek érezzük. Lehet francia pezsgő, azaz Champagne, Crémant, Blanquette, lehet olasz habzóbor, tehát Franciacorta, Metodo Classiconak, a spanyolok pedig Cavanak hívják. Figyelem! Ha nincs feltüntetve a technológia a palackon, akkor szinte biztosan tankpezsgőt tartasz a kezében.

Sokan a pezsgőkhöz sorolják a PetNatokat, pedig ezek az italok - habár buborékosak - nem pezsgők, hiszen egyszeri erjesztéssel készülnek. Egészen egyedi termékek. Tulajdonképpen az "alapborok" erjedés közben kerülnek lepalackozásra, mellyel a képződő szén-dioxid az italban marad. Ritkán kerülnek szűrésre, általában seprősen kerülnek forgalomba, mellyel oprikailag nem feltétlenül szép termékek, de egészen különleges ízélményt nyújtanak. Bio, sőt nem ritkán biodinamikus eljárással készülnek.

 


Szerző:

Süli Tamás, 2004-ben végzett a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Borászati szakán. Dolgozott az egri Gál Tibornál, a neszmélyi Hilltop pincészetnél és a francia Domaine Loew biodinamikus, családi birtoknál. Így a termelés összes aspektusával találkozhatott. Később váltott és a kereskedelem oldaláról foglalkozott borokkal. Jelenleg a Borkorzó, egy borimporttal és -nagykereskedelemmel foglalkozó cég, valamint egy kisvárosi borbolt társtulajdonosa. Hobbiként az etyeki borvidéken saját szőlőjében tevékenykedik.