Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kilenc tény a Primitivoról

Kilenc tény a Primitivoról

A Primitivo Dél-Olaszország és világ szinten is talán legismertebb olasz bor, mely szereti a meleget, de hajlamos a túlérésre. Ugyan testes bort ad, de mégsem telít el, inkább a tanninon van a hangsúly. Jó kezekben szép, pikáns ízű, más fajtához nem hasonlítható bor készíthető belőle, ugyanakkor elégtelen szőlészeti munka következményeként zöldes, nyers, kusza vagy erősen rusztikus, oxidáltnak ható, délies jellegű bor lehet az eredmény. Egyike a legérdekesebb szőlőfajtának.

Jellegzetesen pikáns, édes-fűszeres ízük, lágy, de jóízű savaik adják ennek az olasz vörösborok a szerethető szerkezetét, ezzel az olasz konyha sokféle ételéhez párosítható. Olaszországban több száz őshonos és a mai ízlés számára is releváns fajta létezik és a Primitivo egyike ezeknek, tulajdonképpen nagyszerű kiindulópontja lehet a legismertebb natív tételek megismerésének.

A legjobb tételeket a dél-olasz Pugliában található Primitivo de Manduriában és Salneto környékén kóstolhatod. Bár a Primitivo genetikailag azonos a leginkább Észak-Amerikában előforduló Zinfandellel, a pugliai borok határozottan földesebbek, ami ellensúlyozza a szőlő rendkívül édes, olykor émelyítő gyümölcsösségét.
 
 
Puglia borrégió térképe

 

1. Puglia régió az olasz "csizma sarkánál" fekszik, a szőlőtermesztéshez ideális a klíma, amely a kevés csapadékban és a sok felhőtlen, derült napsütéses órában nyilvánul meg. Az előbbi tényező jelentőségét az adja, hogy a sok eső kedvező körülményeket biztosít több káros, szőlőt támadó gomba terjedéséhez. Itt jóval kevesebb kemikáliát használnak fel a növényvédelemhez, mint Európa más tájain.

2. A sok napsütésnek köszönhető, hogy a szőlő már augusztus végén eléri a kívánt érettséget és a szín- és aroma (ún. polifenolok) maximális koncentrációját; mindezek azért fontosak, mert ezek építik fel a minőségi bor esetében a struktúrát, ezek felelősek a vörös színvilágért, az aromaprofilért.

3. Természetesen fontos a tenger közelsége is. Egyes szőlők néhány méterre érnek a vízparttól, így közvetlenül profitálnak a tenger felől érkező szárító szelek hatásából, amelyek kedvezően befolyásolják a borok aromatikáját, frissességét és a fentiekben már említett egészségi állapotot.

4. Pugliában úgy 20 évvel ezelőtt még alacsony volt azon pincészetek száma, akik saját, palackozott boraikkal jelentek meg a piacon, ugyanakkor a mennyiség szempontjából viszont jelentősek voltak azok a vállalkozások, amelyek folyóbort értékesítettek. Rossz nyelvek szerint az olasz borok, de főként a piemonti és friuli borászatok részére, az ottani borok beltartalmi értékeinek emeléséhez... Szerencsére a 2000-es évek elejétől folyamatosan emelkedik azon pincészetek száma, amelyek modern technológiai eszköztárral bírnak, palackoznak, költenek marketingre, nemzetközi szinten is megállják a helyüket.

5. A Primitivo neve természetesen nem a primitív szóból ered  wink Mivel egy korai érésű szőlőfajtáról van szó, azaz már augusztus végére elérheti a kellő fokú érettséget, inkább a primus szóból eredeztethető nevének jelentése.

6. Esetében komoly, sok szakmai kérdést feszeget a pontos szüreti időzítés, mert a bogyókra az egyenetlen érés a jellemző. Ha a legtöbb bogyó megért, jellemzően akad még néhány zöld is köztük. Ha sok ilyen marad a fürtön, akkor azzal oxidációra hajlamos lesz a bor, ezzel pedig rusztikus, old-school jelleget kap a tétel. Ez a mai divat szerint nem kívánatos. A zöld bogyókat egyesével, kézzel leszedegetni elképesztően időigényes folyamat.

7. A Primitivo különleges tulajdonsága: amikor beérik, azonnal töppedni kezdenek a bogyók, és ez a folyamat a beltartalom koncentrálódásához vezet, főként a már említett polifenolok és a cukor esetében.

 

Primitivo ültetvény klasszikus olasz metszéssel

 

8. A fent említett cukorkoncentrálódás ugyanakkor komoly kihívások elé állítja a borászokat, ti. az alapanyag magas cukortartalma és az ebből képződő jelentős alkohol erősen gátolja (letális) az élesztők életfolyamatait, nehézségekbe ütközik, hogy végigmenjen az erjedés folyamata. A probléma megoldása érdekében épp zajlik egy példaértékű kutatás, amelynek célja egy, a primitivo igényeihez illő élesztőtörzs megtalálása. A kísérletek eddig sikerrel jártak, így az új törzs segítségével ma már képesek akár 18%-os alkohol mellett is szárazra erjeszteni a bort. Azóta a biológiai és kémiai kutatások más irányt vettek és a szőlészeti megoldásokat, pl a zöldmunkát vizsgálják

9.
A Primitivo egy ősi horvát fajtától eredeztetik, mely a crljenak kaštelanski nevű szőlőfajta. Ugyanakkor egyesek szerint megegyezik, mások szerint közeli a rokonságban áll az Egyesült Államok egyik jellemző és népszerű fajtájával, a Zinfandellel

 

 

 

 


Szerző:

Süli Tamás, 2004-ben végzett a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Borászati szakán. Dolgozott az egri Gál Tibornál, a neszmélyi Hilltop pincészetnél és a francia Domaine Loew biodinamikus, családi birtoknál. Így a termelés összes aspektusával találkozhatott. Később váltott és a kereskedelem oldaláról foglalkozott borokkal. Jelenleg a Borkorzó, egy borimporttal és -nagykereskedelemmel foglalkozó cég, valamint egy kisvárosi borbolt társtulajdonosa. Hobbiként az etyeki borvidéken saját szőlőjében tevékenykedik.