Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hizlal-e a bor?

Hizlal-e a bor?
Az angolszász országokban van egy bölcs mondás, miszerint: a "glass of wine a day keeps the doctor away", azaz (szó szerint) napi egy pohár bor távol tartja az orvost. Remekül hangzik, ugye? Sajnos ki kell ábrándítanom az olvasót, ti. ez azért nem ilyen egyszerű.

Aki napi rendszerességgel megiszik 2-3 pohár bort az jelentős kalóriát visz be a szervezetébe, de ez persze nagyban függ a pohárban lévő bor minőségétől, fajtájától és természetesen a cukortartalmától. Amennyiben figyelünk a vonalainkra is, úgy általánosságban jó ha fejünkbe véssük: kerülnünk kell a magas alkoholtartalmú, testes, tartalmas borokat és persze a desszert tételeket (kései szüret, aszú, édes pezsgő, stb). Jó, ha tudjuk, hogy pl. ez utóbbiak esetében egy pohárban annyi energia van, mint négy pohár átlagos, reduktív, könnyű, száraz fehérborban. Sőt, a pezsgő sem mindig az, mint aminek gondoljuk! Marilyn Monroe is inkább fürdött benne, mint itta...

 

Primitivo a vadhúsból készült ételek mellett jó kiegészítő

 

Száraz tény a Magyar Nemzeti Szívalapítvány szerint, hogy egy ülő munkahelyen dolgozó fiatal, 21-30 év közötti férfi napi kalóriaigénye – adott súlya megtartásához – kb 2400 kalória, egy nőé pedig 1800-2000.

Nos, aki egy kicsit is érdeklődik a táplálkozás tudománya iránt az tudja, hogy az emberi szervezetnek három nagy kategóriából származó tápanyagra van szüksége: zsírra, szénhidrátra, fehérjére.

A cukor nyilván (nagyrészt) szénhidrát, az alkohol viszont nem sorolható egyik kategóriába sem, azaz nem zsír, nem szénhidrát, nem fehérje, tulajdonképpen üres - hulladék - kalória. A szervezet nem tud vele mit kezdeni, elégeti inkább, igyekszik tőle mihamarabb megszabadulni, így a többi bevitt - értékesebb - tápanyag előtt először az alkoholból származó kalóriát használja fel.

Ez azt jelenti, hogy aki napi egy pohár bort is megiszik, annak a szervezete először az abban lévő üzemanyagból fedezi a működéséhez szükséges energiát, tehát az élelmiszerek előtt fogja azt hasznosítani. Így ha a szükséges energiamennyiségünket minden nap bevisszük, és még bort is iszunk, akkor a testünk a bort elégeti, az ételekből származó, fennmaradó kalóriát elraktározza, amiből zsírpárna lesz.

Az édes likőr rendkívüli módon hizlal

 

 

Tudományos források szerint:

1 gramm alkohol 7 kalóriának felel meg, míg 1 gramm cukor 4 kalóriának.

Egy pohár borból származó kalória mennyiségét megtudjuk, ha összeadjuk az alkoholból és a cukorból származó kalóriát.

Az italok alkoholtartalma térfogatszázalékban (V/V%) van megadva. Ez azt jelenti, hogy mindegy, hogy egy pohárról vagy egy egész palackról beszélünk, mindkét esetben ugyanannyi térfogatszázaléknyi alkohol van benne. 
Az 1 dl borban lévő alkoholt annak fajsúlyával (0,8 g/ml) tudjuk kiszámolni:

Egy 12,5%-os fehérbor minden 100 milliliterében (=1 dl) 12,5 ml alkohol van. Ezt grammban úgy kapjuk meg, ha megszorozzuk a fajsúlyával, tehát 12,5 ml alkohol x 0,8 g/ml = 10 gramm alkoholt ad 1 deciliter 12,5%-os bor.

Fentebb megtudtuk, hogy minden grammnyi alkoholban 7 kalória van, így: 10 gramm alkohol x 7 kalória = 70 kalória

Ez azt jelenti, hogy egy pohár bor, ami 1,5 – 2 deciliter 100-140 kalóriát tartalmaz, itt a cukorból származó kalória gyakorlatilag minimális. Ezt az energiamennyiséget egy 70 kg-os személy 15 perc közepes tempójú kerékpározással égeti el. Nem hangzik azért annyira jól, ugye?

Ugyanakkor a bornak és az egyéb alkoholtartalmú italoknak van egy másik - szempontunkból kellemetlen - tulajdonsága is: egy-két pohár után jobban esik az étel, mert enyhíti az alkohol bódító hatását, és mert a testünk ivás közben kifejezetten kívánja a sós, zsíros ízeket.

A fentieket szem előtt tartva tudatosan fogyasszunk alkoholt és vigyázzunk az egészségünkre kalória szempontjából is!

 

Chardonnay jól idomul a könnyű ételekhez

 

 

Íme néhány tipp, ha bort ugyan szeretnél, de nagy feneket nem:

1. brut nature, zero-dosage francia pezsgők viszonylag kicsi energiatartalommal (110 kalória/pohár) bírnak, ám a nálunk szárznak (sec, dry) nevezett kategória már minimum 17 gramm/liter cukrot is tartalmazhat. (pl: Champagne, Crémant),

2. kistestű, friss, illatos, száraz reduktív fehérborok: a Sauvignon blanc, a Chardonnay, az Irsai Olivér, a Zenit, egyszerűbb házasítások csak 150 kalória/pohár kalóriát tartalmaznak. 

3. az örök, a magyarok számára megunhatatlan, száraz és gyümölcsös (magyar stílusú) rosé is jó a szempontunkból, hiszen csak 150 kalóriát tartalmaz egy pohár.

4. a vörösök közül a legkisebb kalóriát a Pinot noir, a Kadarka, esetleg az olasz Piemont boraiban találjuk. Kistestű, ám annál elegánsabb vörösborok, rengeteg gyümölccsel és nem utolsó sorban jó étel-párosíthatósággal...

5. a víz az örök jótanács, vagyis ha épp egy társaságban vagyunk, jó a hangulat, finomak az ételek, akkor gondoljunk arra, hogy a szomjunkat ne a borral oltsuk, inkább az élvezetért igyunk belőle, és kevesebbet.

 


Szerző:

Süli Tamás, 2004-ben végzett a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Borászati szakán. Dolgozott az egri Gál Tibornál, a neszmélyi Hilltop pincészetnél és a francia Domaine Loew biodinamikus, családi birtoknál. Így a termelés összes aspektusával találkozhatott. Később váltott és a kereskedelem oldaláról foglalkozott borokkal. Jelenleg a Borkorzó, egy borimporttal és -nagykereskedelemmel foglalkozó cég, valamint egy kisvárosi borbolt társtulajdonosa. Hobbiként az etyeki borvidéken saját szőlőjében tevékenykedik.